A Red Bull Paper Wings Világbajnokság salzburgi döntője a „Hangar 7”-ben a várakozásoknak megfelelően feszült izgalomban telt, és a bajnoki címért lélegzetelállító küzdelmet vívtak a versenyzők. Sem kerozinra, sem motorra, mindössze egy megfelelően összehajtogatott A4-es lapra volt szükség a világbajnoki cím elnyeréséhez.

SALZBURG (Ausztria) – A Red Bull Paper Wings Világbajnokság 2006, 2009 és 2012 után idén negyedik alkalommal rendezett döntője ezúttal sem okozott csalódást a versenyzők és nézők számára, a híres Hangar 7 zsúfolásig megtelt.

16 országból több mint 70 akkreditált média tudósított az Ausztriában rendezett döntőről, ahová a legtehetségesebb versenyzők 535 válogatót követően jutottak be, az eredetileg több mint 46 000 jelentkező közül. A döntőbe jutott 200 résztvevő lélegzetelállító mutatványokkal kápráztatta el a nézőket.

Közülünk Dunavölgyi Dávid 11.54-es idővel a remek, 11. helyet szerezte meg a leghosszabb röpidő kategóriában, éppen csak lemaradva a superfinal-ről, ahol már a végső helyezésekért ment a küzdelem.

A „legnagyobb repülési távolság” kategóriában a bolgár Veselin Ivanov legyőzte a címvédő Thomas Backet, annak ellenére, hogy a cseh versenyző második kísérletében majdnem világcsúcsot dobott. De Ivanov a pattanásig feszült hangulatban is megőrizte nyugalmát, és 53,22 méteres dobással a horvát Jovica Kozlica és az egyedi kialakítású repülőjével a harmadik helyet megszerző japán Yuki Kajiya előtt végzett.

„Erre nem számítottam” – mondta örömkönnyek között Ivanov. „El sem hiszem, hogy győztem. Egy álmom vált ezzel valóra.”

A „Légi akrobatika” kategóriában is nagyon szoros volt a verseny, végül a maximális 50 pontot szerző, libanoni Avedis Tchamitchian nyert, akinek a gépe a fizika törvényeit meghazudtoló mutatványokkal nyűgözte le a zsűrit.

„Csodálatosan érzem magam” – mondta a verseny után. „A zsűri mindenkivel igazán sportszerű és igazságos volt. Fantasztikus. Biztos, hogy 2018-ban is itt leszek, hogy megvédjem a bajnoki címem.”

„A zsűriben három dolgot figyeltünk: A repülőgép konstrukcióját, a kreativitást és a repülési teljesítményt” – mondta az öt zsűritag egyike, az interneten óriási népszerűségnek örvendő Zach King. A kétszeres olimpiai bajnok vitorlázó, Hans Peter Steinacher hozzátette: „Elképesztő, hogy egyes versenyzők mit ki nem találnak. Hihetetlenül jó ötleteik vannak. Az itt felvonultatott kreativitás egyszerűen varázslatos.”

A „leghosszabb levegőben töltött idő” kategóriában a Red Bull Paper Wings döntők során eddigi legszorosabb verseny alakult ki, az örmény Karen Hambardzumyan 14,36 másodperces idővel nyert a 13,76 másodperces időt repülő hongkongi Ma Ieng előtt. A japán Yohei Hayashi harmadik helyen végzett.